Alçıpan Duvar Profili İmalatı

Alçıpan profil imalatı istanbul trapez

Alçıpan Duvar Profili İmalatı

Alçıpan duvar profilleri birçok farklı alanda muhteşem çözümler sağlar. Prefabrik yapılarda, iç cephe ve bölme duvar uygulamalarında avantajlı olur. Bu malzeme yapıların çatı ve duvarlarında izolasyon ve kaplama yapılması için kullanılabilir.

Alçıpan duvar profili son derece dayanıklı olmasıyla ön plana çıkar. Ekonomik olduğundan büyük alanlarda kullanıldığında benzerlerine göre daha az bütçe gerektirir. Elektrik ve sıhhi tesisat gibi görünmesi istenmeyen malzemeleri harika bir şekilde gizler. Bu özelliği sayesinde dekoratif bir görünüm elde etmenizi sağlar. Boyanarak dekorasyonunuza uygun hale gelir.

Duvar C50 Profili İmalatı

Duvar C50 profili iç mekan bölme, giydirme duvar ve şaft duvar uygulamalarında metal taşıyıcı iskeleti 50 mm olacak şekilde kullanılır. Duvar U profillerinin içine geçirilerek monte edilir. Daha sonra sağlamlık için alçı levha uygulanır. Giydirme duvar uygulamalarında profilin bir yüzüne vidalama yapılsa yetecektir.

Bu profilin montajı son derece kısa sürer. Aynı şekilde sökülmesi de pratiktir. Duvarlarda yerden tasarruf etmeyi sağlar. Tuğla yapılarla kıyaslandığında 9 kat daha hafiftir. Ağır olmayan yapısı, binanın esnek bir yapıya sahip olmasına neden olur. Esnek yapısı sayesinde deprem gibi şiddetli sarsıntılara karşı daha iyi dayanır. Duvar C profili sesi ve ısıyı izole  etme özelliğine sahiptir. Yangına karşı dayanıklıdır. İstenilen boyda üretilerek farklı alanlarda kullanılabilir.

Duvar U50 Profili İmalatı

Duvar U50 profili uygulanırken ona destek olarak görev yapar.  Metal taşıyıcı iskeleti 75 mm olarak ayarlanarak kullanılır. Duvar C profilinin ve bölme duvarın denge içerisinde sağlam olmasını sağlar. Alçı levha, duvar uygulaması yapılırken zemin ve tavanın birleştiği yerde kullanılır. EN 14195 kalite standardı baz alınarak üretilir. Hafif bir malzeme olduğundan binaya fazla yük binmesine neden olmaz.

Duvar Köşe Profili İmalatı

Duvar köşe profili galvanizli malzeme kullanılarak üretilir. Bu sayede galvaniz kaplamanın fiziksel ve mekanik özelliklerine sahiptir. Korozyona dayanıklı yapısı sayesinde iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanabilir. Kullanıldığı alanda koruma görevi görerek yapının zarar görmemesini sağlar. Köşelerin dik bir görünüme sahip olması amacıyla kullanılır. 0,35 ve 0,45 mm et kalınlığında iki farklı malzeme üretilebilir.

Duvar C ve Duvar U Profil Uygulaması Nasıl Yapılır?

Duvar C ve duvar U profilleri birbirlerini tamamlayıcı görev görürler. Uygulanma yapılması için ilk olarak lazermetre ile mekân ölçümleri yapılır. Bölme duvarın nereye konumlanacağı belirlenir. Duvar U profili nereye sabitlenmek isteniyorsa çırpı ipi yardımıyla döşemeye sabitlenir. Döşemeye koyulan işaret sayesinde şakul ile tavanda da yer belirlenir. Duvarın ne kadar uzunluğa sahip olacağı belirlendikten sonra gerekli ölçüde U ve C profilleri kesilir. C profilleri tavan yüksekliğinden 1 cm daha kısa kesilerek kolay monte edilmesi sağlanır.

Montaj edilmeden önce profillerin altına ses yalıtım bantları yapıştırılır. Mekanda 60 cm aralıklarla kaç adet C profil kullanılması gerektiği hesaplanır. Kaplama için seramik ve mermer gibi malzemeler kullanılacaksa bu aralık daha az tutulmalıdır. Planlama yapıldıktan sonra montaj aşamasına geçilebilir. İlk olarak U profiller vidalar yardımıyla döşeme ve tavana sabitlenir. 60 cm’de bir vida takılır. Daha sonra C profillerin montesine başlanır. İlk C profili takıldıktan sonra kalanlar U profillerin arasına döndürülerek takılır. Daha sonra corex uygulaması yapılacağı için C profiller U profillere sabitlenmez.

 

error: Content is protected !!