Galvaniz Kaplama Kalınlıkları, Galvaniz Kaplama Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

galvaniz kaplama kalınlığı ölçme

Galvaniz Kaplama Kalınlıkları, Galvaniz Kaplama Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

Metallerin kullanım amaçlarını en uzun süre devam ettirebilmeleri için galvaniz kaplama yapılır. Bunun için sıcak daldırma ve elektroliz yöntemleri kullanılır. Malzemenin kullanılacağı yere göre yöntem seçimi yapılabilir. İhtiyaca göre çelik sac üzerine alüminyum-çinko alaşımı kaplanarak alusi ürünleri elde edilir.

Galvaniz Kaplama Kalınlığı Hesaplama

Metrekareye düşen çinko miktarı galvaniz kaplama kalınlığını verir. Tüm dünyada galvaniz kaplama kalınlığı belirlenmesinde malzemenin kesit değeri üzerinden hesaplama yapılır. Plakanın en, boy ve kalınlık değerleri biliniyorsa ne kadar çinko alacağı bulunabilir.

Galvaniz kaplama ağırlığı ile çinko birim hacim miktarı çarpıldığında metrekareye düşen çinko miktarı bulunabilir. Çinkonun birim ağırlığı 6,9 ila 7,0 kg/dm3’tür. Kilogram cinsinden yazılmak istenirse 6900-7000 kg/m3 denebilir. 50 µ kalınlığa sahip bir kaplama yapmak istiyorsanız;

 • (7000kg/m3) x (50×10-6 metre) = 0,35 kg çıkacaktır. “1µ = 10-6
 • Çıkan sonucu gram cinsinden istersek (0,35 kg) x (1000) = 350 gram yapacaktır.

Çıkan sonucun doğru olması için birim çevirmelerini dikkatli yapmak gerekir. Kaplama kalınlığı standardın üzerinde bir değere sahip olduğunda kaplama malzemeye daha az bağlanacaktır. Bu durum kaplamada dökülmeler olmasına neden olabilir.

Galvanizli Sac Ağırlık Tablosu

Saclara 650 gr kaplama yapılır. Bu oran normal kaplama oranına göre daha yüksek bir miktardır. Oranın yüksek tutulmasının nedeni, kesim sonrası kaplamasız alanlara çinko akmasını sağlamaktır. Bu işlem çok kısa bir süre içerisinde yapılmalıdır. Rulo sac dilme gibi ürünler üretilirken fazla kaplama yaparak akıtmak iyi bir yöntemdir.

Galvaniz Kaplama Kalınlığı Standart

Elektro galvaniz yöntemiyle kaplanan malzemenin kalınlığı 8-12 µ arasında bir değere sahip olur. Sıcak galvaniz kaplanan çeliğin ebatına göre kalınlık miktarı değişecektir. Ortalama 50 µ kalınlığında bir değer elde edilir. Aradaki kalınlık farkından dolayı elektro galvaniz yöntemi kapalı alanda kullanılacak malzemeler için tercih edilir. Sıcak galvaniz yöntemi ise kapalı alanlardaki malzemeler için iyi bir seçimdir.

Kaplama kalınlığı referans tablosu “TS 914 EN ISO 1461 Demir ve Çelikten Yapılmış Malzemeler Üzerine Sıcak Daldırmalı Galvaniz Kaplamalar- Özellikler ve Deney Metodları” içerisinde verilmiştir.

Galvaniz Kaplama Kalınlığı Korozyon Ömrünü Ne Kadar Değiştirir?

Korozyonun meydana gelmesi ve ilerlemesi atmosfer şartlarıyla malzeme türüne bağlıdır. Sürekli hava şartlarına maruz kalan bir malzeme zaman içerisinde neme bağlı olarak paslanmaya başlar.  Paslanma malzemeyi kullanılmaz hale getiren, hızlı bir prosestir. Bu nedenle en baştan önlem alınması gerekir. Cihazların iç ve dış aksamlarında kullanılacak parçalara galvaniz kaplama yapılarak uzun süre dayanması sağlanır.

 

Galvaniz kaplama yapılan malzemelerin kullanım ömrü artar. Korozyona daha uzun süre dayanır. Kaplamasız birkaç yılda kullanılmaz hale gelecek malzemeler, 15 yıl ile 100 yıla kadar dayanıklılık gösterir. Bu kadar iyi bir koruma sağlamak için  galvaniz kaplama etkili bir yoldur. Üzerine boyama yapılarak kaplamanın daha iyi olması sağlanabilir. Bu sayede malzemeleri kullanıldığı alanın dekorasyonuna uydurmak mümkündür.

Galvanizli Saclarda Korozyon Direncine Etki Eden Faktörler

Galvanizli saclarda;

 • Galvaniz yapılacak malzemenin kimyasal özellikleri,
 • Atmosferik şartlar,
 • Yüzey kusurları,
 • Yüzey pürüzlendirme aşaması,
 • Çinko havuzunun ve çinko kaplamanın kimyasal özellikleri,
 • Pasivasyonda kullanılacak metalleri seçimi,
 • Koruyucu yağ kullanımı gibi faktörler korozyon direncine etki ederek, malzemenin kullanım ömrünü etkiler.

  Galvaniz Kaplama Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

  Kalınlık cihazı kullanarak galvaniz kaplama kalınlığı ölçülebilir. Cihazın ucu malzemeye dokundurulduğunda kalınlık değeri ekranda gözükecektir. Tek bir yerden ölçüm almanız hatalı sonuç elde etmenize neden olabilir. Bunun yerine malzemenin farklı yerlerinden aldığınız ölçümlerin ortalamasını alarak daha sağlıklı sonuç elde edebilirsiniz. Üretim yerlerinde bu işlemi kalite görevlileri ya da kalite kontrol mühendisleri yapmaktadır. Malzemeyi kaplayan firma ve teslim alan firma ayrı ayrı ölçümler yapar. Her iki tarafta belgelendirme yaparak muhatap oldukları firmalara kalite belgeleri içerisinde gönderir.

 

 

error: Content is protected !!