Galvanizli Sac Nedir? Nasıl Üretilir?

galvanizli sac - istanbul trapez

Galvanizli Sac Nedir

Galvanizli sac, Soğuk haddelenmiş rulo malzemenin yani dkp sacın her yerine metalik çinko kaplanması sonucu elde edilen üründür. Demirden üretilen malzemeler suyla ve nemle karşılaştıklarında kısa sürede paslanır. Bunun sonucunda metal ondan beklenen işlevleri yerine getiremez. İnşaat ve otomotiv gibi sektörlerde kullanılan malzemelerin paslanması üretimde aksamalara ve hatta can kayıplarına neden olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için kaplama yani çelik korumaya alınır.

Malzemelere kaplama yapmak için sıcak daldırma ya da elektro daldırma yönteminden faydalanılır. Sıcak daldırma yönteminde çinko sıvı hale getirilerek demirin üzerine tutunması sağlanır. Bu sayede yeni oluşan tabaka paslanmaya uğrayarak malzeme korunur. Elektro daldırma yönteminde anota bağlanan çinko, katoda bağlanan demirin yüzeyine yapışarak kaplama yapılır.

Galvanizli saç üretilirken ön hazırlık, tavlama, galvaniz kaplama, temperleme, düzeltme ve yağ/pasivasyon aşamalarından geçer. Aşamalarının her birinin dikkatli bir şekilde yapılması elde edilen kaplamanın kalitesini belirleyecektir.

Galvanizli Sac Malzemenin Avantajları

Galvaniz işleminin amacı çinko ya da alüminyum-çinko tabakasını kurban yaparak ana metali korumaktır. Zaman içerisinde kaplama korozyona uğrarken, ana metal bozulmadan kalır. Bu işlem sonrası kaplanan ürün uzun yıllar güvenle kullanılabilir. Piyasada rulo ya da hazır duvar profili şeklinde, standart halde, trapez, mahya, oluklu ve stor şeklinde galvanizli malzeme bulunabilir. Ne kadar kalınlıkta kaplama yapılacağı malzemenin türüne, ağırlığına ve büyüklüğüne göre hesaplanır.

Dış ve iç mekânlarda kullanılacak malzemelere galvaniz kaplama yapılır. Bu işlemin malzeme ve kullanıldığı alan için çok sayıda avantajı vardır. Otomotiv sektöründe araçlarda kullanılan demir ürünler atmosfer şartlarına maruz kalır. Nem ve suyla temas eden malzeme beklenenden daha önce paslanmaya başlayarak, sahip olduğu dayanıklılığı yitirecektir. Böyle durumların olmaması için saca galvaniz kaplama yapılır. Malzemenin kullanım ömrü artar ve işlevini en iyi şekilde yerine getirmeye devam edebilir. Elde edilen malzemeye daha kolay sıvama ve derin çekme yapılabilir. İstenirse üzeri boyanarak, kullanılacak yere uyumlu hale getirilebilir. Galvaniz sac malzemenin avantajlarından biri de ekonomik olmasıdır. Sanayide çok sayıda ürün üreten firmalar, az maliyetle malzemelerini korumayı başarırlar. Kaplama sonrası kullanım alanına göre malzeme en az 50 yıla kadar dayanabilir.

Galvanizli Sac Kullanım Alanları

Galvaniz sacların kullanım alanı çok geniştir. Otomotiv, beyaz eşya ve inşaat sektörü bunlardan birkaçıdır. Binaların tüm yüzeylerine kolaylıkla uygulanabilir. Farklı hava koşullarına dayanıklı olduğundan iç ve dış mekanlar için tercih edilebilir. Çatı izolasyonu, baraka yapımı, pencere sistemleri ve köşe profilleri uygulamalarında iyi bir seçimdir. Çocukların sağlığına zarar vermeyen oyuncaklar üretmek için üretimdeki malzemelere galvaniz kaplama yapılır. Bu sayede oyuncaklar paslanmaz.

error: Content is protected !!