Galvanizli Sac Üreticileri

galvaniz sac üreticileri

Galvanizli Sac Üreticileri

Galvanizli sac üreticileri, Galvaniz çelik sacı üretmek için yassı çelik malzeme üzerine metalik çinko kaplanması yapmaktadır. Korozyona dayanıklı olduğu için birçok alanda tercih edilir. Açık alanda kullanılacak malzemeler için en iyi çözüm galvanizleme yapmaktır. Kaplama yapılan malzeme uzun yıllar paslanma şartlarına rağmen kullanılabilir. Kaplama işleminden sonra kromatlama ya da yağlama yapılabilir. Bu sayede kaplamanın çok daha kaliteli olması sağlanır.

Galvanizli sac en iyi kalite derecesi olarak bilinen C yüzey kalitesinde olur. Bu kalite malzemeler yüzey uygulamalarında kullanılmaya uygundur. Kaplama sonrası malzeme parlak bir görünüme sahiptir. Şekillendirilmesi daha kolay olur. Kaplamanın avantajlarından biri de boyanabilmesidir. Yüzeyde yağ gibi önceki proseslerden kalan kalıntılar varsa boyamadan önce temizlenmesi gerekir. Bu sayede boya malzeme yüzeyine daha iyi tutunur.

Otomotiv sektöründe kullanılacak malzemeler tuz havuzuna atılır. Tuz testini başarıyla geçen malzemeler üretimde kullanılabilir onayı alır. Galvaniz kaplanan malzemeler bu testten sorunsuz geçecektir.  Bu sayede malzeme aracın iç ve dışına monte edilebilir. Galvanizli sac yapı sektöründe de kullanılır. Çatı, kapı, profil gibi uygulamalarda verimlilik sağladığı görülmüştür. Beyaz eşya sektöründe cihazların iç aksamlarında galvaniz kaplı malzemeler kullanılır.

Sıcak Daldırma Yöntemiyle Galvaniz Sac Üretimi

Sıcak daldırma yöntemi  galvaniz sac üretim yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemdir. Çinko 419,5oC sıcaklıkta ergidiği için 450-460oC gibi daha yüksek sıcaklıklara maruz bırakılarak uçuculuk özelliği kazanması sağlanır. Bu sayede katı haldeki demire sıcak daldırma yöntemi ile tutunur. Yöntem demirle çinko kuvvetli bir şekilde tutunduğu için çok tercih edilir. Ayrıca ekonomik bir yöntemdir. Ülkemizde otomatik ve yarı otomatik makineler aracılığıyla sıcak daldırma yöntemi uygulanır. Banyo sıcaklığı, daldırma süresi, soğutma gibi işlemlerde değişiklik yapıldıkça kaplamanın görüntüsünde farklılıklar oluşacaktır.

Elektro Daldırma Yöntemiyle Galvanizli Sac Üretimi

Galvanizli saç üretiminde kullanılan bir diğer yöntem elektro galvaniz kaplama yöntemidir. Elektrolit dolu bir kazana anot ve katot elektrotları daldırılır. Anota çinko, katoda ise demir malzeme bağlanır. Anottan gelen elektronlar katodun yüzeyine yapışır. Son aşamada pasivasyon yapılır ve kaplama işlemi tamamlanır.

Galvanizli Sac Kaliteleri

error: Content is protected !!