Kazan Sacları Kullanım Yerleri ve Kimyasalları

p265 kalite sac , kazan sacları

Kazan Sacları Kullanım Yerleri ve Kimyasalları

Basınçlı kap çelikleri olarak da adlandırılan kazan sacları başına P harfi alarak adlandırılır.  Bunun nedeni malzemenin P kalite grubunda olmasıdır. Buradaki p ingilizce basınç anlamına gelen pressure dan gemektedir. Basınçlı kap çeliklerinin çekme ve akma mukavemetleri yüksektir. Sıcaklığın yüksek olduğu şartlarda sürünme dayanımı ve çentik darbe dayanımları oldukça iyidir. Malzemede bulunan alaşım elementlerinin türüne ve miktarına göre mekanik özellikleri değişir.

Kazan Sacları Kullanım Yerleri

Kazan sacları basınca dayanıklı olmasıyla öne çıkar. Bu özelliği sayesinde endüstride farklı ürünlerin imalatında muhteşem çözümler sağlar. Ülkemizde Erdemir’de yoğun olarak üretilir. Şekil alabilirliği mükemmeldir. Farklı yöntemlerle kaynaklanabilir olması bir diğer artısıdır. Bu özellik ısıl işlem özelliklerine göre değiştiğinden piyasada normalize edilerek ya da sertleştirilip temperlendikten sonra satılmaktadır.

Yüksek sıcaklık ve basınç şartları sanayide çok karşılaşılan ortamlardandır. Fazla basınç oluşması patlamalara, gaz sızıntılarına yol açabilir. bunlara bağlı olarak yangın meydana gelebilir. Bu nedenle basınçlı kapların üretileceği malzeme büyük önem taşır. Kazan sacları kullanılması üretilen parçaların basınca ve sıcaklığa dayanıklı olmasını sağlar. Sıcakla birlikte ortaya çıkan buhar ve uçucu gazlar zaman içerisinde korozyona neden olabilir. Kazan sacları korozyona dayanıklı özelliği sayesinde uzun süre bozulmadan kullanılabilir.

Yol, baraj ya da inşaat şantiyeleri gibi büyük çalışma sahasına sahip alanlarda kullanılacak araç üstü sistemlerin üretiminde bu malzemeden yararlanılır. LPG tüpler ve sıcak sıvı taşıyan borular imal edilirken iyi çözüm sağlar. Petrol rafine endüstrisi için kullanılabilir.

10mm sac istanbul trapez
10mm sac istanbul trapez

Kazan Sacları Kimyasalları

Farklı bileşimde ve kalitede birkaç farklı türde kazan sacı vardır. Alaşımsız kazan saclarının kimyasal bileşiminde mangan (Mn) miktarı daha yüksek orandadır. Buna karşın kükürt (S) ve fosfor (P) elementleri daha az orandadır. Üretimden sonra pürüzler ve kaba çizikler gibi istenmeyecek hatalar meydana gelmemesi için için normalize işlemi yapılır.

Alaşımsız kazan saclarının üretimi sırasında 350 derecenin üzerine çıkıldıktan sonra mekanik özellikler azalmaya başlar. Bu durumun oiçin içerisine krom (Cr), molibden (Mo), mangan (Mn), tungsten (W) ve vanadyum (V) elementlerinden belirli oranlarda eklenerek az alaşımlı kazan sacları üretilir. Burada molibden (Mo) oranı kritik öneme sahiptir. Malzeme içerisine %0,25 ila %1.10 arasında eklenir. Böylece malzeme yüksek sıcaklık şartlarına dayanır.

 

error: Content is protected !!