P Grubu Kazan Sacları Nelerdir? Isıya Dayanıklı saclar

p355 kalite - 6345 kalite - istanbul trapez

P Grubu Kazan Sacları Nelerdir? Isıya Dayanıklı saclar

P grubu kazan sacları basınçlı kap çelikleri olarak adlandırılır. Bilinen en iyi özellikleri arasında ısıya dayanıklı saclar olmaları ve farklı yöntemlerle kaynak yapılabilmesidir. 25 mm’den küçük kesite sahip saclar kaynaklanırken ITAB adlı ısı tesirinde kalan bölgede sertleşme olmaya başladığı görülmez. Bu özelliği sayesinde neredeyse bütün kaynak teknikleri uygulanmasına olanak verir. 25 mm’den büyük olanların ITAB bölgesinde sertlik artışı olur. Bu özelliğin olumsuz yanlarını azaltmak için kaynak öncesinde ön tavlama işlemine tabi tutulur. İhtiyaç duyulursa kaynak sonrasında giderme gerilim tavlaması yapılır. Sacların kaynak kabiliyetlerinde ısıl işleme göre artma ya da azalma olabilir.

Bu malzemeler yüksek sıcaklık şartlarında bozunmama özellikleriyle ön plana çıkarlar. Basıncın yükseldiği durumlarda bile plastisite ve tokluk özellikleri iyidir. Deformasyona uğramaları kolay değildir. Bu sayede uzun süre ilk günkü kalitede çalışırlar.

Sanayide farklı alanlarda kullanılan kazan sacları, birbirinden farklı oranlarda kimyasal bileşime sahiptir.  Sertlik ve dayanım özellikleri karbon miktarına bağlı olarak artar. Sertliğin artması kırılmalara neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için alaşım elementleri eklenir. Bu işlem malzemenin farklı sıcaklıklara uzun süre dayanmasını sağlar.

P235GH

EN 10216-2 standardına göre P235GH olarak adlandırılan malzemeler alaşımsız çelik sınıfına girer. Endüstride kazan üretiminde yardımcı parça olarak kullanılır. Yaklaşık 150-200oC sıcaklıklara kadar bozunmadan kalır. Buhar kazanlarında kullanıldığında daha yüksek sıcaklıklara da dayandığı görülmüştür. Soğuk şekillendirmeye uygun olduğundan kolay işlenebilir. Ülkemizde sadece Erdemir’in ürettiği P235GH sacların kodu 6335’tir. Ürün kataloğunda bu kod yüksek sıcaklık ve basınç altında kullanıma uygun kazan çelikleri olarak tanımlanmıştır.

P265GH

P265GH petrol, gaz ve kimya endüstrisinde kullanılır. Dikişsiz çelik boru sınıfı içerisinde yer alır. 450 oC sıcaklığına kadar dayandığı görülür. Yüksek sıcaklığa dayanabilmesi kazan ve boru üretiminde sıklıkla tercih edilmesini sağlar. P235GH ile benzer kimyasal özelliklere sahip olduğu görülür. Ona göre karbon oranı daha yüksekken mangan oranı daha azdır. Karbon oranı arttıkça mangandan daha fazla yararlanılır. Mangan çeliğin sünekliliğini azaltırken dayanımının artmasını sağlar. P265GH, çekme dayanımı yüksek bir malzemedir. Bu özellikleri malzemeden daha iyi verim alınmasını sağlar.

P355GH

P355GH, basınçlı kaplar ve sıcak sıvı taşıyan boruların üretiminde kullanılan bir malzemedir. Kaynak yapılabilirliği son derece iyidir. İçeriğindeki karbon ve mangan oranları P265GH’den daha fazladır.

Satın alacağınız malzemenin kullanım yerinize uygun olması gerekir. Çok yüksek sıcaklıklarda çalışacak basınçlı bir kap üretecekseniz P235GH malzemesini almanızı tavsiye etmeyiz. Malzeme seçimi konusunda kararsız kaldıysanız firmamızdan destek alabilirsiniz. Alanında deneyimli mühendis kadromuzla en iyi malzemeyi seçmenizi sağlayabiliriz.

Yüksek Basınç Altında Kullanıma Uygun Alaşımsız Kazan Çelikleri

Kimyasal Bileşim (%)

Mekanik Özellikler

error: Content is protected !!