Sıcak Daldırma Galvaniz Nasıl Yapılır? Sıcak Daldırma Galvaniz Kg Fiyatı

galvaniz-uretimi

Sıcak Daldırma Galvaniz Nasıl Yapılır? Sıcak Daldırma Galvaniz Kg Fiyatı

Sıcak daldırma galvaniz, çeliği koruma amacıyla yapılan bir işlemdir. Çelik malzeme galvanizleme öncesinde farklı aşamalardan geçer. Otomotiv ve inşaat gibi sektörlerde kullanılacak malzemelerin uzun süre dayanması için paslanmaması gerekir. Bu malzemelere kaplama yapılarak korozyona dayanması sağlanır. Çinko kaplama sonrası yüzey görünümü, kaplama kalınlığı, mekanik özellikler ve korozyon davranışları değişir.  Bu sayede malzeme çok daha kaliteli olur.

Sıcak daldırma galvaniz yapmadan önce malzemeyi prosese hazırlamak gerekir. İşlem bittikten sonra kalite kontrol biriminden onay alınması gerekir. Herhangi bir sıkıntısı olmayan malzemeler sevk edilmeye hazır demektir. Galvanizleme proses adımları aşağıdaki görseldeki gibidir:

Sıcak Daldırma Galvanizleme

Yağ Alma

Malzemelerin kaplamayı en iyi şekilde tutması için yüzeyin kirden ve ağdan arındırılmış olması gerekir. Kaplama öncesinde kalıntılar giderilmediğinde kaplama sonrası yüzeyde pürüzler olacaktır. Bu nedenle malzemeye ilk olarak yüzey temizleme işlemleri uygulanır. Malzemenin yüzeyinde yer alan yağ ve gres gibi maddelerin asitle arınması zor olur. Bu işlemi pratik bir şekilde yapabilmek için malzemeler alkali banyoya sokulur. Yağ alma işlemi olarak da adlandırılan bu aşama kir tabakasının gitmesini sağlar. Yağ alma banyosunda toz ya da kristal halde satın alınan alkali tuzlar kullanılır. Tuzlar kullanma talimatına uygun olarak belirli miktarda suyun içerisine karıştırılarak hazırlanır.

Asit ile Yüzey Temizleme

Malzeme yüzeyinde pas oluşmuşsa yağ alma işlemiyle yok olmayacaktır. Pas işlemi metalin dışında oksit tabakası olarak kendini gösterir. Galvanizleme prosesinde demirin çinko ile reaksiyona girmesini engeller. Bu nedenle malzeme ön bir işleme tabi tutularak asit banyosuna atılır. Bu aşama sayesinde yüzeydeki pas ve oksit tabakasının yok olması sağlanır. Bu proseste hidroklorik asit kullanılır. İşlemin kontrollü bir şekilde yapılması gerekir. Havuzun asit oranı belirli aralıklarla ölçülür. İstenilen oranda değilse demir ve asit etkileşime girebilir. Demiri korumak için prosese inhibitör eklenir. İnhibitör tepkimenin hızına etki etmeyen, diğer bileşenlerle etkileşime girmeyen bir maddedir.

Malzemenin havuzdan zamanında çıkarılması çok önemlidir. Bu aşama galvaniz kaplamanın kalitesine doğrudan etki eder. Havuzda uzun süre kalırsa yüzeyde aşınmalar görülebilir. Galvanizleme yapılacak malzemelerdeki pas miktarları aynı olmayacağından farklı askılara takılır. Uygulama sırasında sürekli kontrol edilerek pastan arınan malzeme hemen banyodan çıkarılmalıdır. İşlem sırasında oda sıcaklığı korunmalıdır. Bu sayede banyodan dışarı zararlı gaz çıkışı olmayacaktır.

Durulama

Durulama aşamasının amacı malzemede kalan hidroklorik asiti arındırmaktır. İşlem son derece basittir. Malzeme su dolu havuza daldırılır ve çıkarılır. Durulamadan sonra malzeme bir sonraki aşamaya hazır hale gelir. Durulama kısa süren bir işlemdir, ancak yaparken dikkatli olunması gerekir.

Flax Banyosu

Galvanizleme öncesinde malzeme flax banyosuna sokulur. Bu aşamayla malzeme yüzeyinde paslanma olması önlenir. Sıcak galvanizleme sırasında demir ile çinko arasındaki reaksiyonun hızlı olması gerekir. Bu sayede daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek mümkün olur.

Flax işlemi daha önceki proseslerden kalmış kalıntıların yüzeyden arınmasını sağlar. Flax banyosunda malzeme yüzeyine yapışan tozlar galvanizleme aşamasında malzemenin çinkoyla daha kolay reaksiyona girmesini sağlar.

Kurutma

Flax aşamasından hemen sonra kurutma işlemine geçilir. Bu aşama iş güvenliği sağlamak için önemlidir. Malzeme kurutulmayıp havuza daldırılırsa patlama meydana gelebilir. Patlama çinko miktarında azalmanın yanı sıra çevre kirliliğine de neden olur. Kurutma sırasında malzemedeki flaks solüsyonu buharlaştırılır. Bu sayede ince bir flaks tabakası yüzeyde kalır.  

Çinko Kaplama

Hazırlık işlemleri tamamlanan malzeme, galvanizleme alanına getirilir. Burada belirli bir süre çinko havuzuna daldırılarak kaplamayı alması sağlanır. Malzemenin ne kadar sürede havuzda kalacağı ağırlığına ve et kalınlığına göre hesaplanır.

Kaplamanın malzeme yüzeyine tutunması için malzeme sıcaklığı banyo sıcaklığına eşit olmalıdır. Malzeme sıcaklık eşitlenene kadar havuzda kalır.

Kaplama aşamasında önceki proseslerden kalan kimyasallar havuzun yüzeyine çıkar. Malzeme dışarı çıkarılmadan yüzeydeki kalıntılar alınmalıdır. Böylece elde edilen kaplama pürüzsüz ve kaliteli olacaktır.

Soğutma-Su Verme

Galvanizleme işlemi 400 derecelere varan banyo içerisinde yapılır. Galvanizleme sonrası banyodan çıkarılan malzeme hızla soğumaya başlar. Sıcaklığın düşmesiyle birlikte yüzeydeki çinko örtüsü kalınlaşır. Su, hava ya da yağ gibi malzemelerle soğutma yapılabilir. Soğutma atmosferik şartlarda olacaksa ortamda toz olmamalıdır. Toz kaplama yüzeyinin istenilen pürüzsüzlükte olmamasına neden olur. Suda soğutma yapılması malzemeyi çok hızlı soğutur. Bu durumda yüzeyde pürüzler olduğu görülür. Eğer çok düzgün bir yüzey isteniyorsa suda soğutma tercih edilmemelidir. Parça hem suda hem de havada soğutulabilir. Bu durumda parçanın iç ve dış yüzeyleri parlak görünür.

Su vermenin amacı kaplamanın malzemeye daha iyi tutunmasını sağlamaktır. Daha düzgün bir kaplama için suya az miktarda sabun ve ağ ilave edilebilir. Kullanılan su içerisine flaks tabakasından aşındırıcı tuzlar karışabilir. Bu durum yüzey kalitesini etkileyeceğinden suyu sık sık değiştirmek gerekir.

Sıcak Daldırma Galvaniz Kg Fiyatı

Sıcak daldırma galvaniz kg fiyatı malzemenin türüne ve uygulanacak işlemlere göre belirlenir. Döviz kurundaki hareketlenmeler ve piyasa talepleri fiyatlarda değişkenlik olmasına neden olabilir. Malzemenizin et kalınlığını biliyorsanız kilogram üzerinden fiyat hesaplaması yapılabilir. Kaplanacak malzeme oranı fazlaysa kilogram başına düşen fiyat daha uygun olacaktır. Fiyat konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

error: Content is protected !!